سنگ چین در دفینه به چه معناست

Sang-Chin

مفهوم سنگ چین در دفینه یابی و گنج یابی

سنگ چین (Cairn) به سنگ‌هایی گفته میشود که در ساخت و سازهای معماری به کار می‌روند و با در کنار هم قرار دادن آنها یک سازه را میساختند و برای محکم کردن آن از ملات های مختلف همچون ساروج استفاده میشده است. این سنگ از طیف گوناگونی از رنگ‌ها، بافت‌ها و الگوهای مختلف برخوردار هستند و برای ساخت ستون‌ها، پی ها و بسیاری از ساختار های مختلف به به کار می‌روند. سنگ چین در دفینه، به توده‌ای از سنگ‌های درشت که برای یادبود، نشانه‌گذاری و یا ساخت قبر و اتاقک چیده می‌شده است گفته میشود. در قدیم سنگ‌چین‌ها در بسیاری موارد بر روی یک گور چیده می‌شده‌اند. در سراسر جهان میتوان سازه های مختلفی را دید که در ساخت آنها از سنگ چین استفاده شده است از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. دیوار چین: یکی از نمادهای بزرگ تاریخی چین که از سنگ‌چین‌های مختلف ساخته شده است.

  2. برج لندن: این برج تاریخی در لندن، انگلستان، از سنگ‌چین ساخته شده و یکی از نمادهای مهم شهر محسوب می‌شود.
  3. پترا: این شهر باستانی در اردن که از سنگ‌چین‌های صخره‌ای سفید ساخته شده است و جزو جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بسیار معروف است.
  4. آثار معماری ایتالیا: بسیاری از ساختمان‌ها و آثار هنری در ایتالیا از جمله دومو، سیستین چاپل، و برج لئواناردو از سنگ‌چین‌ ساخته شده‌اند.
  5. آثار هنری آزتک: در منطقه مکزیک و آمریکای مرکزی، بسیاری از آثار هنری آزتک با استفاده از سنگ‌چین‌ ساخته شده‌اند.

در کاربردهای غیر از باستان‌شناسی، واژه سنگ‌چین می‌تواند به دیواره‌های سنگی یا سنگفرش با سنگ‌های درشت هم اشاره داشته باشد.در قدیم رهگذران راه‌های دورافتاده عادت داشتند بر روی گردنه‌ها و پیچ‌ها سنگ‌چین‌هایی برای شناسایی راه درست کنند و رهگذران بعدی به نوبه خود به مرور سنگ‌هایی را به این سنگچین‌ها می‌افزودند. این کار به‌ویژه در مناطق مه‌آلود مانند اسکاتلند و ولز رواج زیادی داشت.در باستان‌شناسی، اگر مرزبندی با سنگ یا خاک، به شکل دایره و دور محوطه‌ای به قطر حداکثر ۲۰ متر انجام شده‌باشد به آن سنگ‌چین حلقه‌ای گفته می‌شود. محوطه‌ای متشکل از مجموعهٔ سنگ‌چین‌ها نیز محوطهٔ سنگ‌چین نام دارد.

سنگ چین به دلیل سختی و مقاومتش در برابر عوامل طبیعی مانند باران، باد و سایر عوامل جوی، برای ساخت قبرها انتخاب مناسبی بود. در برخی فرهنگ‌ها، سنگ‌ها به عنوان نمادهای معنوی و ابدیت شناخته می‌شدند. بنابراین، استفاده از سنگ چین برای ساخت قبرها نشان از ارتباط معنوی و ابدیت با فرد داخل آن قبر داشت.

سنگ چین در زیر خاک

سنگ چین زیر خاک

سنگ چین زیر خاک معمولا برای قبر به کار میرفته است. سنگ چین زیر خاک معمولا در عمق یک متری نمایان میشود و باید در حین کاوش تلاش کرد تا چارچوب و ساختار کلی آن را شناسایی کرد و با توجه به آن حفاری را ادامه داد. معمولا ارتفاع دیواره های سنگ چین قبر بیش از یک متر نیست و از سنگ های منطقه قرار گیری قبر استفاده میشده است مگر در موارد خیلی خاص مانند سنگ چین قبر سرداری که به جهت اهمیت فرد دفن شده سعی میشده است تا از سنگ هایی با کیفیت و رنگ بهتر و حتی با اشکال منظم تر استفاده شود. به جهت تفاوت فرهنگی سنگ چین عمودی نیز در مکان های مختلف دیده شده است که البته همه آنها قبر نبوده و به جهت نگهداری غلات نیز از انها استفاده میشده است. از دیگر کاربرد های سنگ چین عمودی در گذشته میتوان به محلی برای نگهداری ابزارالات اشاره کرد. سنگ چین هایی به شکل افقی نیز در سراسر ایران یافت شده اند و کاربردی غیر از موارد ذکر شده در بالا نداشته اند.

سنگ چین در دفینه به چه معناست

سنگ چین در عمق ۳متری زمین

یکی از مهمترین نشانه های رسیدن به دفینه مواجهه با سنگ چین در عمق 3 متری و به طور کلی در عمق های بالا است. سنگ چین در عمق 3 متری میتواند نشانه قبر یک شخص مهم باشد که به احتمال بسیار زیاد دارای بار است. سنگ چین های قرار گرفته در عمق بالا میتوانند قسمتی از ورودی یک اتاقک و یا راهرو باشند که با دنبال کردن مسیر آنها میتوان به نتایج خوبی رسید. نوع سنگ در این موارد بسیار مهم است و از سنگ های آهکی که مقاومت پایینی دارند استفاده نمیشود.سنگ هایی که دارای مقاومت کمتر و نرمی بیشتری هستند و قابلیت تراش خوردن دارند بیشتر برای سنگ چین قبر سرداری استفاده میشده اند. سنگ چین موجود در کوه باید از جنس سنگ های خود کوه باشد و اگر دارای سنگ های متفاوت است احتمال وجود ساختار زیر زمین از سنگ چین اتاقک و یا قبر سرداری بیشتر است. حتما از فلزیاب مناسب کاوش قبر استفاده کنید تا شانس موفقیت خود را افزایش داده و هزینه بیهوده برای قبر های فاقد بار نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
تماس با واحد فروش