طلایاب از چند متری طلا را تشخیص می دهد

عمق تشخیص دستگاه طلایاب

عمق دستگاه طلایاب یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این دستگاه ها است. هنگامی که صحبت از گنج کم عمق یا عمق دفینه میشود اولین سوالی که به ذهن می آید این است که دستگاه طلایاب از چند متری طلا را تشخیص می دهد و برای افزایش عمق دستگاه طلایاب چه باید کرد؟ این ویژگی نشان‌دهنده حداکثر عمقی است که طلایاب می‌تواند با یک کویل خاص و در شرایط خاصی از خاک به آن نفوذ کند. به عبارت دیگر، عمق دستگاه طلایاب نشان‌دهنده توانایی دستگاه در ارسال میدان الکترومغناطیسی از طریق خاک و واکنش به اشیاء شناسایی شده است (در صورتی که عوامل مخل کننده دیگری وجود نداشته باشند). با یک بیان کلی میتوان گفت که طلایاب های پالسی تا 2 متر و طلایاب های VLF طلا را از یک متری تشخیص میدهند که این عمق در دستگاه های حرفه ای بین 5 تا 8 متر متغییر است.

مهمترین عوامل تاثیر‌گذار بر عمق دستگاه طلایاب عبارتند از:

  1. نوع و اندازه طلا
  2. فرکانس کارکرد دستگاه
  3. نوع و جنس خاک
  4. تنظیمات دستگاه
  5. پوشش گیاهی زمین
  6. نوع و اندازه سرچ کویل
  7. تعداد اشیاء ناخواسته و موانع
  8. تداخل‌های الکترومغناطیسی (EMI)

توجه داشته باشید که در کنار عوامل فوق، مهارت اپراتور فلزیاب نیز تاثیر بسیار زیادی بر افزایش ماکزیمم عمق قابل دسترس دارد. یکی از مواردی که کمتر به آن توجه می شود مهارت اپراتور فلزیاب است. در بسیاری از موارد دیده شده است که یک هدف در عمق ثابت توسط نیمی از اپراتورها با یک دستگاه فلزیاب یکسان قابل کشف نیست و این موضوع ارتباط مستقیمی با مهارت اپراتور دارد. انجام درست تنظیمات، بالانس و حرکت صحیح کویل سبب میشود تا عمق قابل دسترس حتی با یک دستگاه طلایاب یکسان کاملا متفاوت باشد. حتماً توصیه می شود تا موارد مربوطه را مطالعه کرده و همچنین قبل از انجام کاوش های میدانی ساعت ها به تمرین و کسب تجربه بپردازید.

چگونه عمق دستگاه طلایاب را افزایش دهیم؟

همانطور که گفته شد عوامل بسیار زیادی بر روی عمق تشخیص دستگاه طلایاب تاثیر گذار هستند. علاوه بر میزان مواد معدنی موجود در خاک زمین، اندازه و نوع سیم پیچ های کویل فلزیاب، برنامه‌های جستجوی نامناسب، تنظیمات و حالت‌های برنامه که به اشتباه تنظیم شده‌اند، بالانس نبودن، تکنیک تشخیص ناکافی و … می‌توانند بر عمق تشخیص دستگاه طلایاب تأثیر منفی بگذارند. اگرچه میتوانید با ساخت گنج یاب با عمق 3 متر بخشی از نیاز های خود را برطرف سازید اما توجه به این نکته بسیار ضروری است که سیستم تفکیک دستگاه طلایاب در بسیاری از موارد از عمق نفوذ آن مهمتر است و میتوان گفت که بخش عمده ای از قیمت دستگاه مربوط به این سیستم میشود.

برخی از دستگاه های طلایاب خارجی قابلیت آپدیت نرم افزاری توسط فلش مموری و کابل رابط را دارا می باشند. در این صورت ابتدا باید فایل آپدیت را از سایت کمپانی تولیدکننده دریافت کرده و آن را به فلش مموری منتقل کنید و سپس در تنظیمات دستگاه به قسمت به روز رسانی نرم افزار رفته و با وصل کردن فلش مموری منتظر پایان عملیات باشید. بسیاری از مشکل های نرم افزاری با آپدیت کردن دستگاه طلایاب از بین رفته و کارکرد دستگاه و عمق نفوذ آن ارتقا پیدا میکند و در نتیجه میتواند طلا را در عمق های بالای 3 متر پیدا کند.

انجام صحیح تنظیمات مربوط به بالانس دستگاه طلایاب باعث افزایش عمق کاوش و تقویت دستگاه در زمین های معدنی میشود. زمین های معدنی دارای نمک ، ذرات آهن و … است. مقدار این مواد به جغرافیای منطقه، شرایط فعالیت های انسانی در منطقه مورد نظر و … بستگی دارد. این مواد معدنی به سیگنال های ساطع شده از دستگاه پاسخی شبیه به فلز میدهند و با توجه به حجم بسیار زیاد زمین در مقایسه با هدف دفن شده، اثر این مواد موجود در خاک میتواند باعث پوشیده شدن اهداف کوچک فلزی شود و فلزیاب نتواند آنها را کشف کند.

تکنولوژی ساخت و تاثیر آن بر عمق دستگاه طلایاب

نقش استفاده از قطعات اورجینال در ساخت دستگاه طلایاب از آنچه فکر میکنید بیشتر است. همواره خرید خودرو از کمپانی های معتبر انجام داده و مطمئن شوید که دستگاهی که خریداری می کنید از بهترین سنسور های موجود در بازار استفاده کند. این موضوع بدان معنا نیست که هرچه قیمت یک دستگاه طلایاب بیشتر باشد حتماً کیفیت آن نیز بیشتر است و اگر تجربه ای در کار با این دستگاه ها ندارید حتما از کاوشگران با تجربه قبل از خرید مشورت بگیرید. در کنار استفاده از سخت افزار مناسب، نقش نرم افزار مورد استفاده در دستگاه های طلایاب بسیار پررنگ است زیرا این نرم‌افزار است که رابطه بین اپراتور و سخت افزار میباشد و مستقیماً بر روی عمق دستگاه تاثیر گذار است.

پس باید در هنگام پاسخ به سوالات کلی همچون “طلایاب از چند متری طلا را تشخیص می دهد؟” باید فاکتور های بسیاری را مد نظر گرفت. حتی بهترین دستگاه های طلایاب هم در شرایط استفاده نا صحیح و با تنظیمات اشتباه راندمان بسیار پایینی دارند و نمیتوانند طلا را در زیر یک متر هم تشخیص دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
تماس با واحد فروش