علل بروز خطا در دستگاه فلزیاب

خطا در دستگاه فلزیاب

علل ایجاد خطا در دستگاههای فلزیاب و گنج یاب

بگذارید تا در ابتدای همین پست به شما بگوییم که دستگاه فلزیاب بدون خطا و اشتباه وجود ندارد. هیچ دستگاه الکترونیکی دارای راندمان ۱۰۰ % نیست و با وجود ساخته شدن انواع فلزیاب تصویری و هوشمند هنوز بشر راه زیادی تا رسیدن به یک گنج یاب بدون خطا در پیش دارد اگرچه که از نظر متخصصان الکترونیک این عمل هیچ گاه محقق نخواهد شد.

گران قیمت ترین و حرفه ای ترین دستگاه های فلزیاب نیز دارای سیگنال خطا و نویز می باشند که این موضوع دلایل متعددی از جمله علل فنی و تکنولوژیکی، خطاهای انسانی و عوامل محیطی دارد.عوامل خارجی و محیطی بر روی عملکرد فلزیاب تاثیر زیادی دارند و باعث میشوند که دستگاه عملکرد ضعیفی داشته و اشتباها آلارم بدهد.

عواملی محیطی ایجاد اختلال در کار دستگاه فلزیاب :

 • رطوبت : در مناطق مرطوب استفاده از دستگاه های پالسی کمی دشوار تر است و باید با دقت بیشتری به کاوش بپردازید. این مشکل در دستگاههای VLF کمتر مشاهده میشود.

 • باد : در زمان استفاده از فلزیاب و گنجیاب اگر با باد شدید مواجه شدید بهتر است کار را متوقف کرده و تا پایدار شدن هوا منتظر بمانید چون باد شدید باعث برهم خوردن بالانس دستگاه میشود.
 • باران و آب : احتیاج به توضیح نمی باشد که آب باعث اختلال و اتصال در دستگاه های الکترونیکی شده و بهتر است در شرایط بارانی از دستگاههایی که ضد آب نیستند استفاده نکنید.
 • دکل های فشار قوی : کار با دستگاه های فلزیاب و گنجیاب در زیر دکل ها باعث اختلال در دستگاه و در برخی از موارد حتی باعث سوختن دستگاه نیز می شود.
 • آنتن های مخابراتی وتلفن همراه : زمان استفاده از طلایاب و گنجیاب بهتر است تلفن همراه را خاموش کنید چون ممکن است باعث ایجاد نویز در دستگاه شود و همچنین در زمین هایی که در آن ها دکل های مخابراتی وجود دارد ممکن است دستگاه سیگنال های اشتباهی را دریافت کند.
 • آب های زیر زمینی و خاک های معدنی : در دستگاه های فلزیابی که دارای فرکانس کارکرد بالایی میباشند این عوامل موجب اختلال در عملکرد سیستم می شود زیرا در فرکانس های بالا حساسیت به رطوبت و مواد معدنی بسیار افزایش می یابد.
 • علل بروز خطا در دستگاه فلزیاب
  علل بروز خطا در دستگاه فلزیاب

دلایل فنی و تکنولوژیکی خطا در دستگاه فلزیاب :

بالانس نبودن دستگاه فلزیاب

مهمترین فاکتور قبل از شروع به کاوش بالانس کردن دستگاه با سطح زمین است. روش بالانس کردن دستگاه های فلزیاب بسته به نوع فلزیاب و محیط کاوش متفاوت بوده و دارای قواعد مخصوص به خود است. برای آموزش بالانس کردن دستگاه فلزیاب به پست مربوطه مراجعه کنید.

اشتباه بودن تنظیمات دستگاه فلزیاب

هر دستگاه الکترونیکی دارای یک سری تنظیمات و سوییچ های مخصوص به خود جهت آماده سازی برای انجام کار است. تنظیمات فلزیاب یکی از اصلی ترین اصول اولیه کار با فلزیاب است.دستگاههای فلزیاب و گنج یاب آنقدر هوشمند نیستند که همه تنظیمات مخصوص را در بهترین حالت برای کار در انواع محیط کاوش ، خودکار انجام دهند و بهتر است که به صورت دستی تنظیمات دستگاه فلزیاب را انجام شود.

کویل فلزیاب نامناسب و نقش آن در خطای دستگاه فلزیاب

کویل فلزیاب یکی از حیاتی ترین قسمت های این دستگاه است که یک دیسک صاف و معمولا گرد است که یک میدان مغناطیسی تولید میکند و اهداف فلزی را در عمق زمین تشخیص میدهد. این قسمت از فلزیاب مهمترین قسمت دستگاه است که وظیفه سنس فلز را به صورت مستقیم بر عهده دارد. انتخاب کویل مناسب می‌تواند در افزایش راندمان و همچنین کاهش خطای دستگاه فلزیاب موثر باشد.

عوامل مربوط به خطای انسانی و اپراتور فلزیاب :

مبتدی بودن اپراتور فلزیاب

با تجربه بودن اپراتور فلزیاب را می‌توان مهمترین فاکتور در گنج یابی و دفینه یابی دانست. بسیاری از شک و شبهه ها هستند که فقط به دست اپراتور حل شده و تصمیم نهایی را اپراتور می گیرد. برای کسب تجربه در کار با فلزیاب می توانید دفترچه راهنمای فلزیاب را مطالعه کرده و و از افراد با تجربه در کاوش‌های خود بهره بگیرید.

سعی کنید یک محل تمرین برای خود ساخته و با پنهان کردن اشیا فلزی با سایز های مختلف در عمق های مختلف زمین ، آنها را با دستگاه فلزیاب خود پیدا کنید. با این کار شما با نحوه کارکرد دستگاه خود بیشتر آشنا شده و امکان خطای دستگاه فلزیاب و اشتباه پایین می آید.

استفاده از دستگاه خراب

دستگاه فلزیاب نیز یک دستگاه الکترونیکی بوده و در اثر استفاده و اثرات محیط بر روی آن دچار خرابی و اشکال می شود و نیاز به تعمیر پیدا میکند. تعمیر دستگاه فلزیاب را حتما به کارشناسان خبره بسپارید. بسیار مشاهده شده است که افرادی پس از سپردن دستگاه خود به کمپانی های نامعتبر برای تعمیر همچنان اشکال دستگاه خود را رفع نشده می بینند و این موضوع دلایلی همچون استفاده از قطعات نامرغوب و عدم آگاهی و تخصص تعمیرکار را دارد.

استفاده از دستگاه تقلبی

به دلیل نبود مرجعی مطمئن و همچنین موانع قانونی موجود، بازار ایران از دستگاه های فلزیاب تقلبی اشباع شده و فلزیاب های تقلبی تحت عنوان فلزیاب خارجی ، فلزیاب استرالیایی ، فلزیاب آلمانی و… به فروش می‌روند.

همیشه سعی داشته باشید تا خرید خود را از کمپانی های معتبر انجام داده و حتما قبل از خرید با سرچ کردن انگلیسی در مورد دستگاه و کمپانی سازنده اطلاعات کافی را کسب کنید.

بسیار مشاهده شده است که افرادی با معرفی یک دستگاه به عنوان محصول کمپانی های معتبری همچون او کا ام و ماینلب اقدام به فروش این دستگاه ها به مشتریان بی اطلاع می‌کند. با سرچ کردن مدل این دستگاه در سایت شرکت سازنده و بررسی همه جانبه ی آن از اورجینال بودن فلزیاب اطمینان حاصل کنید.

استفاده نکردن از دستگاه متناسب با شرایط کاوش :

یکی دیگر از مهمترین دلایل ایجاد خطا و اشتباه در کار دستگاه فلزیاب استفاده ازدستگاه جهت فعالیتی که برای آن طراحی و ساخته نشده است می باشد. برای مثال اگر از دستگاهی که جهت معدن یابی ساخته شده برای سکه یابی استفاده کنید قطعاً با سیگنال خطا مواجه می شوید و حتماً باید قبل از خرید دستگاه به مشخصات آن و فعالیتی که برای آن طراحی ساخته شده است توجه کنید.

کاربرد انواع فلزیاب ها

 • سکه یابی : در اروپا و امریکا پر طرفدار ترین کاربرد این دستگاه ها را میتوان سکه یابی دانست.
 • معدن یابی : از این دستگاه ها میتوان برای پیدا کردن معادن فلزات استفاده کرد. یافتن معادن طلا ، رگه های طبیعی طلا و سنگ های معدنی با این دستگاهها بسیار راحت تر است.
 • جست و جوی عتیقه و اشیاء باستانی :جست و جو برای اشیاء به جا مانده از تمدن های باستانی و قدیمی که البته در این مورد از دستگاههای مکمل مانند دستگاههای GPR نیز استفاده میشود.
 • گنج یابی : پیدا کردن دفینه ها و گنج های مدفون در اعماق زمین که بیشترین کاربرد در کشورهای دارای تمدن باستانی است.
 • کاربرد های صنعتی : پیدا کردن لوله ها و کابل های زیر زمینی و میله های موجود در ساختار ساختمان ها ، پیدا کردن تکه های فلزی در محصولات صنایع غذایی و …
 • کاربرد های امنیتی و انتظامی :گیت های بازرسی ، فلزیاب های دستی جهت تفتیش بدنی و … نیز از کاربرد های معمول این دستگاه ها است
 • کاربرد های زمین شناسی و باستان شناسی : پیدا کردن سنگ های معدنی و بررسی لایه های مختلف زمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
تماس با واحد فروش