نماد انگور در دفینه یابی به چه معناست؟

نماد انگور در دفینه یابی

معنا و مفهوم نماد انگور در دفینه یابی چیست؟

گیاهان در آیین و ادیان مختلفِ باستان اهمیت ویژه ای داشته و برخی از آن ها به دلایل مختلف جایگاه مقدس و اسطوره ای یافته اند که برگرفته از اعتقادات و باورهای دینی و مذهبی انسان ها بوده و علاوه بر آن در زندگی آن ها نیز تأثیر بسزایی داشته و بر اساس همین ویژگی ها، در هنر هر دورانی بازتاب یافته اند. انگور در تمام مناطق معتدل جهان می‌روید. انگور در اساطیر ایرانی مظهری برای خون انسان که نیروی اصلی حیات است، شمرده می‌شد. همچنین درخت انگور در اسطوره‌ها نماد خرد است. یک شاخه درخت انگور نماد ایزدان، کشاورزی، باروری و مظهر زندگی و بی‌مرگی است. تقدس گیاهان در سرزمین ایران پیشینه ای طولانی و تاریخی دارد. کوروش، پادشاه ایران، باغ ایرانی یا همان پردیس را برپا داشته و در فرهنگ پارسی یکی از صفات شاهنشاه « باغبان خوب » بوده است. نماد انگور در دفینه یابی یکی از نمادهایی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید.

انگور یا تاک از دیگر گیاهان اساطیری است که نقش آن را در هنر ایران باستان به وفور مشاهده می کنیم. در اساطیر ایرانی انگور از خون گاو یکتا آفریده پدید آمد. زمانی که این گاو در حمله ی اهریمن کشته شد، در محل کشته شدن گاو 55 گونه دانه و 12 گونه گیاه دارویی رویید و از خون او انگور پدید آمد. در کیش میتراییِ ایران باستان مراسم قربانی گاو نر جزو مراسم مقدس بزرگ بوده و این کنش میترایی برکت به شمار می رفت. تهیّه ی شراب از انگور را به روزگار جمشید منسوب می کنند. در بسیاری از نوشته های کهن، تاک همراه چنار ذکر می شود، زیرا چنار مظهر شاه و تاک، مظهر همسر اوست. به هم پیچیدن تاک و چنار، نشانه ی دوام سلطنت از طریق خون است. تاک یا درخت انگور از طریق پیوندش بامی مستی بخش، اغلب به قوه ی حیات و الوهیت مربوط است. با توجه به آنچه گفته شد نماد انگور در دفینه یابی یکی از مهمترین نشانه هاست و اگر درمحلی دیده شود حتما باید محل مورد نظر از نظر آثار و نشانه های گنج و دفینه به دقت بررسی شود.

نماد انگور در گنج یابی
grape-sign-in-treasure

در تمام ادیان باستانى رسم بر این بود تا جهت شکرگزارى از نعماتى که خدایان به آنها ارزانى داشته اند محصول و دسترنج خود را که غالباً انگور، انجیر، انار و زیتون بود با خود به معابد مى بردند و پس از انجام مراسم نیایش در پاى خدایانى که مظهر درختان و گیاهان بوده اند میان مردم تقسیم مى کردند.در ایران باستان درختان میوه از جمله انگور نماد زندگی و باروری بوده‌اند. درخت تاک در داستانی که هرودوت از خواب آستیاگس روایت می‌کند به شهریاری کورش شاه بر جهان تعبیر شده. هرودوت همچنین از تاک مشهور زرینی یاد می‌کند که خوشه‌های انگوری از گوهرهای گوناگون داشته و یکی از بزرگان لیدی به داریوش شاه هدیه داده بود.

با توجه به آنچه گفته شد انگور در باورهای مذهبی و فرهنگی مردم ایران نقش بسیار کهنی دارد و در بسیاری از مناطقی که گنج و دفینه یافت شده است این نشان نیز دیده میشود که تفسیر های گوناگونی از آن توسط کارشناسان ارائه شده است که با توجه به محیط کاوش و سایر نشانه های گنج این تفاسیر با یکدیگر تفاوت هایی دارند. اگر در منطقه ای باستانی علامت انگور دیده شود ممکن است مزار انسانی ثروتمند در نزدیکی وجود داشته باشد. چون از انگور در بناهای تاریخی به عنوان مقبره انسانهای مقدس استفاده شده است نشانه دفینه زیاد و با ارزشی است. نماد انگور در دفینه یابی سمبلی نیست که در همه جا با آن روبرو شویم.

grape-ancient-carvingپاسخ های متعددی برای این سوال وجود دارد که نشان خوشه انگور به چه معناست؟ در بسیاری از موارد تعداد دانه های انگور در خوشه را میشمارند و به تعداد آن در چهار جهت قدم بر میدارند و با فلزیاب محل های مورد نظر را بررسی میکنند. باوری وجود دارد که اگر در اطراف نماد انگور چشمه وجود داشته باشد دفینه در زیر خود نماد است. حتما پس از مشاهده نماد انگور در دفینه یابی محل مورد نظر را با یک دستگاه فلزیاب تصویری مورد کاوش قرار دهید تا از وجود یا عدم وجود دفینه مطمئن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
تماس با واحد فروش