پلمپ گنج داخل سنگ در قدیم

پلمپ گنج داخل سنگ

پلمپ گنج داخل سنگ در زمان باستان

بسیاری از کاوشگران با دیدن علائم و نشانه ها بر روی سنگ های بزرگ فکر میکنند که حتما در داخل سنگ گنج و دفینه پنهان شده است و این اشتباهی است که در بین کاوشگران بسیار رایج است. اگرچه نمیتوان وجود گنج در سنگ و صخره را به طور کلی رد کرد و باید اذعان داشت که مواردی از آن نیز مشاهده شده است. برای اطمینان از وجود گنج در سنگ باید به دقت آن را بررسی کرد. در گذشته در دل سنگ هایی که به طور طبیعی دارای سوراخ بودند دفینه گذاری میکردند و درب را با پلمپ ساروجی میبستند. پلمپ گنج داخل سنگ دارای نشانه هایی است و در ابتدا باید پلمپ را تشخیص داد تا بتوان از راه های مختلف آن را باز کرد.

توجه داشته باشید که پلمپ گنج داخل سنگ در دوران باستان یک امر بسیار طاقت فرسا و زمان‌بر بوده و همانطور که گفته شد در موارد اندکی گزارش شده است

نحوه ایجاد سوراخ در دل سنگ در باستان

برخی از سنگ ها نیز به صورت دستی سوراخ ده و دفینه گذاری انجام میشد. تکنیک‌های سوراخ‌کردن سنگ‌ها در دوران باستان بستگی به نوع سنگ، منابع موجود، ابزارهای قابل دسترسی، و نیازهای آن زمان داشت. انسان‌ها از سنگ‌های سخت‌تر برای سوراخ کردن سنگ‌های نرمتر بهره می‌بردند(Stone Chiseling). این عملیات شامل زدن یک سنگ سخت (معمولاً سنگ سیلیکاتی) به شکلی معین بر روی سنگ مقصد بود. این کار به کمک میخ‌های سنگ زنی، که معمولاً از سنگ آهک یا دیگر سنگ‌ها ساخته می‌شد، انجام می‌شد.

همچنین از ابزار‌های فلزی برای سوراخ کردن سنگ‌ها استفاده می‌کردند(Iron Tools). این ابزارها بیشتر به عنوان میخ‌ها یا تراش دهنده برای سوراخ‌کردن به کار می‌رفتند. در برخی موارد دیده شده که انسان‌ها از حرارت استفاده کنند(Heat Techniques) تا سنگ را گرم کرده و سپس با سرعت خنک کنند. این فرآیند می‌توانست منجر به ترک‌ها و شکستگی‌های سنگ شود که سپس به سوراخ تبدیل می‌شدند. در موارد کمی هم استفاده از آب و سنگ زمرد (Emerald Drill) مشاهده شده که شامل استفاده از سنگ زمرد (که برای سختی و نیز آسیاب متناسبش معروف بود) و آب به عنوان ماده‌ای برای سوراخ‌کردن سنگ‌ها بود.

نحوه پلمپ دفینه داخل سنگ چگونه بوده است؟

پس از قرار دادن دفینه در دل سنگ باید حفره ایجاد شده را پلمپ کرد. این فرآیند به نام پلمپ سنگ (Seal Stone) معروف بود و معمولاً به این صورت انجام می‌شد که ابتدا، یک سنگ مناسب انتخاب می‌شد. سنگ باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که بتوان گنج را در داخل آن قرار داد. همچنین باید از جنسی مقاوم بود تا از تخریب و تغییرات زیادی در طول زمان جلوگیری کند. پس از پلمپ نیز بر روی سنگ نیز نشانه‌گذاری‌ اعمال می‌شد تا برای اشخاص خاص قابل فهم باشد. این کار در فلات ایران توسط ساروج انجام میشده است. ساروج یک ملات باستانی است که نقش سیمان امروزی را در سازه ها داشته است و برای پلمپ کردن محل دفینه و گنج نیز به کار می رفته است. در پست های قبل روش صحیح تشخیص دادن ساروج را به طور کامل توضیح داده ایم که مطالعه آن به شما عزیزان توصیه میشود.

پس از تشخیص صحیح ساروج نوبت به تخریب آن میرسد. روش های تخریب ساروج را نیز در پست های قبل توضیح داده ایم و با مطالعه آن میتوانید روش های مختلفی را متناسب با محل کاوش خود انتخاب کنید.

پلمپ گنج داخل سنگ بیشتر در مناطق کوهستانی است. دفینه یابی در کوهستان سخت تر و پر هزینه تر است. اولین موردی که باید به آن توجه داشته باشید خرید یک دستگاه فلزیاب پالسی است که بیشترین سازگاری را با جنس خاک و سنگ های ایران داشته باشد. میزان بسیار بالای مواد معدنی موجود در خاک و سنگ های کوهستان سبب ایجاد خطا و اشتباه در دستگاه های فلزیاب میشود که با تمرین و ممارست میتوان تا حد ممکن این خطاها را کاهش داد و  تا از وجود دفینه مطمئن نشده اید اقدام به کاوش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
تماس با واحد فروش