گنج یابی در جنگل

گنج یابی در جنگل

گنج یابی در جنگل و نکاتی که باید بدانید

یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب دستگاه گنج یاب محیط کاوش می باشد. در پست های قبل در مورد گنج یابی در کوهستان توضیحات مفصلی را به علاقه مندان ارائه کردیم. همانطور که میدانید خاک جنگل نسبت به دیگر نقاط دارای رطوبت بیشتری می باشد همین عامل سبب می‌شود که عمق قابل دسترس کمی افزایش پیدا کند اما از طرفی این رطوبت باعث به وجود آمدن مشکلاتی در سیستم تفکیک دستگاه فلزیاب میشود. اولین موردی که در حین  گنج یابی در جنگل باید به آن توجه داشته باشید خرید یک دستگاه فلزیاب پالسی است که بیشترین سازگاری را با جنس خاک و سنگ های ایران داشته باشد. این دستگاه فلزیاب باید دارای طراحی ارگونومیک و وزن سبک باشد تا به راحتی بتوان آن را در جنگل حمل کرد. میزان بسیار بالای مواد معدنی موجود در خاک و سنگ های کوهستان سبب ایجاد خطا و اشتباه در دستگاه های فلزیاب میشود که با تمرین و ممارست میتوان تا حد ممکن این خطاها را کاهش داد.

دومین موردی که باید به آن توجه کنید علائم نشانه های گنج در جنگل است که در پست های مختلف به تفسیر بسیاری از آنها پرداخته ایم. شکل بسیاری از سنگ های موجود در جنگل به صورت طبیعی به شکل حیوانات و یا علائم خاص است و کاوشگران را دچار اشتباه می کند. بهترین روش برای پرهیز از اشتباه استفاده از یک دستگاه فلزیاب آنتنی و پیدا کردن محدوده گنج است. سپس با استفاده از یک دستگاه فلزیاب نقطه زن می توان محل دقیق دفینه را پیدا کرد. توجه داشته باشید که دفینه یابی در جنگل باید در اطراف آثار و نشانه های سکونت انسان و یا رودخانه انجام شود. استفاده از دستگاه های فلزیاب تصویری که قابلیت ارائه تصاویر به صورت زنده را دارند میتواند در در وقت و هزینه شما صرفه جویی کند.

درختان به عنوان مهمترین عامل در شکل گیری جنگل ها نقش بسیار مهمی را در گنج یابی در جنگل بازی می کنند. بسیاری از دفینه ها که در نبود وقت و به صورت ناگهانی دفن شده‌اند در کنار درختان کهنسال و یا متمایز نسبت به سایر درختان در یک محل هستند. وجود رودخانه یکی دیگر از فاکتورهایی است که همواره باید به آن توجه داشته باشید. در کنار بسیاری از دفینه های کشف شده در جنگل های ایران رودخانه وجود دارد و مهمترین علت آن نیز این است که می توان از رودخانه به عنوان یک راهنما استفاده کرد و همچنین سکونتگاه های انسان ها در نزدیکی این رودخانه ها وجود داشته است.

همانطور که میدانید گنج یابی در جنگل بسیار زمانبر و هزینه بردار است بنابراین تا از وجود دفینه مطمئن نشده اید اقدام به کاوش نکنید. نشانه های گنج را به دقت بررسی کنید و علائم گنج و دفینه در جنگل همچون جوغن ها ، پلمپ های ساروجی و نشانه هایی همچون شتر ، عقاب ، بز ، لاکپشت ،  شیر ، خرس،  مار و همچنین صورت و نیم رخ های حیوانات و  انسان و فلش های جهت نما را جدی بگیرید. پس از پیدا کردن محل مورد نظر و شروع حفاری هر نیم متر یک بار دیگر محل مورد نظر را با دستگاه فلزیاب بررسی کنید و از خطا نبودن سیگنال دریافتی اطمینان حاصل کنید.

پس از اطمینان از وجود دفینه در یک محل خاص حتماً در حین کاوش لایه های خاک روی دفینه را به دقت بررسی کنید تو اگر نشانه های دال بر وجود دفینه در آن مکان وجود ندارد کاوش خود را بی جهت ادامه ندهید. توجه داشته باشید که خاک جنگل دارای مواد معدنی بسیار زیادی است و همین عامل گنج یابی در جنگل با فلزیاب های معمول را کمی پیچیده و سخت می کند. پیشنهاد ما به کاوشگران عزیز خرید یک دستگاه فلزیاب پالسی تصویری است تا از هدر رفت وقت و هزینه جلوگیری شود.

اصلی ترین قوانین گنج یابی در جنگل :

 • مطالعات مقدماتی خود را در رشته زمین شناسی (ژئولوژی) افزایش دهید تا با ساختار و لایه های مختلف خاک آشنا شوید.
 •  از روش های باستان شناسی در تحقیقات مقدماتی منطقه کاوش  و  مطالعات سطحی در حفاری استفاده نمایید تا شانس کشف دفینه شما افزایش پیدا کند. این روش ها مستلزم داشتن مطالعات در این زمینه است اما پیشنهاد میشود از افراد کارشناس کمک بگیرید.
 • برای فهم اینکه آثاری که یافته اید  چه نوع سنگ قیمتی در ساخت آن استفاده شده ، از رشته کانی شناسی کمک بگیرید.
 • هر کاری دارای هزینه انجام کار است پس هزینه های کاوش و حفاری را تخمین بزنید تا بتوانید برنامه ریزی دقیق تری داشته باشید.
 • برای شناخت اشکالی که بر روی صخره ها حک شده از کتاب های دفینه شناسی یا افراد با تجربه در این مورد کمک بگیرید. همچنین برای شناخت آثار تاریخی بدست آمده باید تاریخ هنر و تاریخ تمدنهای موجود در منطقه کاوش  را مطالعه نمود و استفاده کرد.
 • قبل از اینکه در خاک کاوش کنید باید داده ها و نشانه های سطح خاک را به شکل خوبی تجزیه و تحلیل کرد.
 • برای زودتر رسیدن به اهداف باید از تکنولوژی استفاده کرد (گنج یاب ، طلایاب ، فلزیاب ، حفره یاب ، سیتم های مکمل و سایر تکنولوژی های موجود)
 • بسیاری از نشانه ها و اشکال به شکل الفبایی و طبق قواعد ریاضی بدست می آیند.برای حل کردن این معماها باید از علم هندسه که شامل مجموع قوانینی مانند یادگیری زبان علائم و نشانه ها , اندازه گیری طول و عمق, واحدهای اندازه گیری در ریاضی که این قوانین در بسیاری از گوردخمه ها تومولوسها و بسیاری از دفینه های شخصی رعایت شده است استفاده نمود .
 • باید از اطلاعات مردم که شامل افسانه ها داستان ها و باورها که مربوط به منطقه مورد کاوش شماست یادداشت برداری کرد و به خاطر داشته باشید گاهی نکته ای کوچک کاری بزرگ انجام می دهد البته معمولا این جور افسانه ها با اغراق همراه است اما همه این ضرب المثل رو شنیدیم که میگه تا نباشد چیزکی مردم نگویند…
 • یادگیری ساختار قومی و دینی جوامع باستانی ساکن منطقه کاوش باید تاریخ ادیان را مطالعه و استفاده کرد.
 • هرگز نمیتوان تمام آثار و علائم بجا مانده از تمدنهای گذشته را نشانه گنج و دفینه دانست و این باور که هر علامتی نشانه گنج است کاملا اشتباه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
تماس با واحد فروش