فروش گنج و قیمت آن

Hoard selling

نحوه فروش زیرخاکی و گنج

کشف زیرخاکی و گنج، همواره یکی از آرزوهای بشر بوده است. در طول تاریخ، افراد زیادی به دنبال یافتن گنج بوده و بسیاری از آنها نیز موفق به این کار شده اند. با این حال، فروش زیرخاکی و گنج نیز کار ساده ای نیست و نیاز به رعایت برخی نکات دارد. به باور بسیاری از افراد فعال در این حوزه فروش زیر خاکی به اندازه فرایند پیدا کردن آن سخت و دشوار است. در این مقاله، قصد داریم به نحوه فروش زیرخاکی و گنج و ریسک های آن بپردازیم. اگر با قوانین یافتن گنج آشنا باشید متوجه خواهید شد که این کار کاملا غیر قانونی است و میتواند عواقب بسیاری برای افراد داشته باشد. زیر خاکی و کلیه اشیاء یافت شده جزئی از میراث و ثروت ملی کشور هستند و فروش آنها میتواند منجر به خروج آنها از کشور شده و نسل های بعدی را برای همیشه از انها محروم کند.

دلایل فروش زیر خاکی توسط کاوشگران

فروش زیر خاکی دارای دلایل مختلفی است که مهمترین آن به دست آوردن پول است اما دلایل دیگری نیز در این موضوع دخیل هستند:

 • کسب درآمد بالا: زیرخاکی و گنج، دارای ارزش مالی بسیار بالایی هستند و فروش آنها می تواند منبع درآمد مناسبی برای کاوشگران باشد. در بسیاری از مواقع اجناس کشف شده با قیمتی بسیار پایین تر از ارزش واقعی خود به فروش میروند. خریداران این اشیاء را با قیمتی بسیار بالاتر به کلکسیون داران شخصی و موزه های خارجی میفروشند و علاوه بر خروج ثروت های ملی عملا فرد فروشنده نیز قیمتی بسیار بسیار پایین تر دریافت میکند.
 • انتقال به موزه های خارجی: زیرخاکی و گنج، بخشی از تاریخ و فرهنگ یک کشور هستند. فروش آنها می تواند به از دست رفتن آنها منجر شده و فقط زینت بخش موزه ها و کلکسیون های خارجی باشد و نسل های بعدی با حسرت برای دیدن میراث ملی خود مجبور به سفر به کشوری بیگانه شوند. البته هستند کسانی که بر این باورند که گنج در اثر نگهداری نامناسب تخریب میشود و فروش گنج به موزه های معتبر، می‌تواند تضمین کند که گنج به خوبی حفظ و نگهداری شود.
 • شناسایی و مطالعه آثار تاریخی: فروش زیرخاکی و گنج، می تواند به شناسایی و مطالعه آثار تاریخی کمک کند و معدود افرادی نیز با این نیت اقدام به خرید و فروش این اشیاء میکنند. دانشگاه های بزرگ با اختصاص بودجه های مختلف اقدام به خرید اشیاء تاریخی به صورت غیر قانونی و با واسطه های ناشناخته میکنند و اینگونه ثروت کشور های تاریخی را به تاراج میبرند.

روش های معمول فروش زیرخاکی و گنج

روش های مختلفی برای فروش زیرخاکی و گنج وجود دارد. از روش های بسیار خطرناک تا استفاده از اینترنت و فروم های آنلاین و کانال های تلگرامی. واقعیت این است که خریداران معتبر انگشت شماری نیز وجود دارند اما در بسیاری از موارد افراد سودجو و دلالان در این بازار فعال بوده و این فعالیت را بسیار سخت میکنند.  از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فروش به موزه ها: موزه ها، یکی از مراکز معتبر برای خرید و فروش زیرخاکی و گنج هستند. آنها معمولاً قیمت مناسبی برای این آثار پرداخت می کنند اما متاسفانه این مورد در ایران عملی نیست و  قوانین مربوط به حمل و نگهداری دستگاه های گنج یاب و کاوش های تاریخی بسیار قدیمی بوده و یکی از اصلی ترین دلایل خروج اشیاء تاریخی از مرزهای ایران است. اما در کشور هایی غیر از ایران با داشتن اطلاعات کامل در مورد زیرخاکی و گنج، مانند جنس، قدمت، اندازه و محل کشف و آنالیز های مورد نیاز میتوان عتیقه ها را به منظور فروش به موزه های علاقه مند معرفی کرد.
 • فروش به عتیقه فروشی ها: عتیقه فروشی ها نیز، یکی دیگر از مراکز برای خرید و فروش زیرخاکی و گنج هستند. قیمت پرداختی توسط آنها کمتر از موزه هاست و برای فروش گنج های بزرگ و اموال زیاد مورد تایید نیستند. موردی که باید توجه داشت این است که اشیاء باستانی را بهتر است تا به افراد حقیقی و یا موزه ها فروخت تا به این مراکز.
 • فروش به افراد کلکسیونر: اشخاص حقیقی نیز، ممکن است علاقه مند به خرید زیرخاکی و گنج باشند. در این صورت، می توان با آنها مذاکره کرد و قیمت توافقی را تعیین نمود. اگرچه داشتن مجوز فروش اشیا باستانی قانونی است، اما خرید، فروش، تجارت، واردات یا صادرات اشیا دفن، مقدس یا فرهنگی یا سایر آثار تاریخی که به طور غیرقانونی در حین حفاری در زمین‌های عمومی، جمع‌آوری بدون مجوز غیرقانونی است. افراد کلکسیونر مشهور سعی میکنند تا آثار عتیقه را به صورت قانونی و از حراجی های آثار تاریخی خریداری کنند تا به مشکلات قانونی برخورد نکنند اما در کشور هایی همچون ایران که بستر فروش زیرخاکی به صورت حراجی فراهم نیست بازار سیاه این اشیاء رونق بسیار بیشتری دارد.

نکات مهم در فروش زیرخاکی و گنج

 • اعتبار خریدار را بررسی کنید: قبل از فروش زیرخاکی و گنج حتماً اعتبار خریدار را بررسی کنید. برای این کار، می توان از دوستان و آشنایان کمک گرفت یا در اینترنت تحقیق کرد. اما همچنان مورد اطمینان ترین راه پرس و جو از افراد آگاه در این حوزه است.
 • مدارک و شواهد لازم را تهیه کنید: برای فروش زیرخاکی و گنج، باید مدارک و شواهدی از اورجینال بودن جنستان ارائه دهید. این مدارک شامل عکس و فیلم از زیرخاکی و اطلاعات کامل همچون جنس، قدمت، اندازه، محل کشف و آنالیز های علمی تعیین قدمت آن است. همه اجناس قبل از خرید و فروش باید توسط کارشناسان بررسی شود و اصالت آن تایید گردد. متاسفانه با زیاد شدن اجناس فیک و تقلبی ساخته شده خریداران به سختی به کاوشگران اعتماد میکنند.

 • تعیین قیمت مناسب: قبل از فروش زیرخاکی و گنج، حتماً قیمت مناسب را تعیین کنید. برای تعیین قیمت، می توان از کارشناسان عتیقه کمک گرفت یا در اینترنت تحقیق کرد. بهترین راه استفاده از نظرات تخصصی باستان شناسان و افراد با تجربه در این زمینه است. اشیاء موجود در دفینه ها می تواند شامل سکه، طلا، جواهرات، اشیای تزئینی، اشیای مذهبی، اشیای تاریخی و غیره باشد. ارزش این اشیاء بسته به عوامل مختلفی مانند جنس، قدمت، کمیاب بودن، زیبایی و کیفیت ساخت آنها تعیین می شود. دفینه های قدیمی تر معمولا ارزش بیشتری دارند، زیرا از مواد کمیاب تری ساخته شده اند و ارزش تاریخی بیشتری دارند. زیرخاکی هایی که در شرایط خوب حفظ شده اند و آسیب کمتری دیده اند، ارزش بیشتری دارند. اگر تقاضا برای آن جنس خاص در بازار زیاد باشد، قیمت آن نیز افزایش می یابد. در مجموع، قیمت دفینه و گنج یک امر نسبی است و بسته به عوامل مختلفی می تواند متفاوت باشد. با این حال، عوامل ذکر شده در بالا از مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت این اشیاء هستند. حتما قبل از تحویل جنس شرایط پرداخت را کاملا روشن کنید.

در بحث زیرخاکی كالاهاي مجاز و غيرمجاز داريم. اشیاء مجاز مربوط به اشياي فرهنگي و هنري چند صد ساله اخير (تقريبا از صفويه به بعد) است، اما اشياي قبل از صفوي اشياي باستاني كشور محسوب مي شوند و جزو اشياي غيرمجاز طبقه بندي مي شوند و طبق قوانين موجود آثار ملي قلمداد مي شوند و مربوط به شخص نخواهند بود. طبق قانون، خريد و فروش اشياء باستاني جرم تلقي مي شود.

تعیین قدمت دقیق زیرخاکی

تعیین سن دقیق یک زیرخاکی یا عتیقه اغلب به وسیلهٔ مجموعه‌ای از آزمایشات علمی انجام می‌شود. این آزمایشات معمولاً توسط متخصصان آرشئولوژی، ژئولوژی، فیزیک، شیمی، فیزیک شناسی و دیگر حوزه‌های مرتبط انجام می‌شوند. سالیابی یا تاریخ‌گذاری یکی از این روش‌ها است که به دو گونه انجام می‌شود.

فروش گنج و زیرخاکیتکنیک‌های تاریخ‌‎گذاری نسبی (Relative Dating Techniques)

در تکنیک‌های تاریخ‌گذاری نسبی عدد اعلام نمی‌شود بلکه اتفاقات تاریخی به صورت یک دوره و برهه زمانی خاص عنوان می‌شود مانند دوران شهرنشینی. در تاریخ‌گذاری نسبی، باستان‌شناس از تکنیک‌هایی نظیر گونه‌شناسی و لایه‌نگاری بهره می‌گیرد که حاصل تجربه و پیشرفت علم باستان‌شناسی هستند.

تکنیک‌های تاریخ‌گذاری مطلق یا کرنومتری (Absolute Dating Techniques)

تاریخ‌گذاری مطلق برای بیان حوادث و اتفاقاتی است که تاریخ وقوع آنها تقریبا مشخص است، مثل تاریخ جنگ‌ها، خشکسالی‌ها و انقلاب‌ها. در تاریخ‌گذاری مطلق باستان‌شناس از آزمایشاتی همچون رادیوکربن یا کربن 14، پتاسیم، آرگون، سالیابی درختی، پرتو سنجی یا ترمولومینسانس، ابسیدین هیدراته شده، دیرین مغناطیس شناسی و… استفاده می‌کند.

معمول ترین تست موجود تست کربن 14 است که کارشناسان برای تعیین سن اشیاء استفاده می کند. مقدار ایزوتوپ C-14 در نمونه را می‌توان با روش‌های مختلف تعیین کرد. مثلاً روش GPC و یا LSC. تمام موادی که از موجودات زنده سرچشمه می‌گیرند و حاوی کربن هستند را می‌توان با رادیوکربن تاریخ گذاری کرد. حتی برخی از نمونه‌های معدنی مبتنی بر کربن نیز مناسب این کار هستند. هنگام اندازه گیری مقدار C-14 در یک نمونه با GPC یا LSC، تقریباً به 100 میلی گرم از نمونه نیاز است. با تکنیک AMS تنها 0.1 میلی گرم از نمونه نیز کفایت می کند، بنابراین نمونه‌های بسیار کوچک را می‌توان با آن تجزیه و تحلیل کرد. با استفاده از این روش سن نمونه را می‌توان تا 62 هزار سال تخمین زد، اما زمانی که نمونه بیش از 40 هزار سال سن داشته باشد، تعیین سخت‌تر می‌شود.

البته کربن چهارده تنها یکی از روش های مورد استفاده در سالیابی قطعی است و انواع روش های دیگری نیز در این حوزه وجود دارند که برخی از مهمترین آن ها عبارتند از:

 1. روش آرکائو مگنتیک: که در مطالعه گل رس پخته شده و سفالینه ها استفاده می شود. در هنگام پخت، ذرات مغناطیسی آن در راستای قطب شمال قرار می گیرند، می توان زمان پخت آن را محاسبه کرد.
 2. روش دندرو کرونولوژی: یا مطالعه حلقه های موجود در تنه درختان.
 3. روش تاریخ گذاری مبتنی بر آمینو اسیدها: روشی است که در آن با مطالعهٔ دگرگونی‌های رخ داده در ساختار آمینو اسیدهای موجود در اشیای تاریخی آن ها را از لحظه پدید آمدن تاریخ گذاری می‌کنند.
 4. روش پتاسیم – آرگون و آرگون – آرگون: که یک روش تاریخ گذاری رادیو متریک بوده و عموما برای تعیین سن فسیل ها و بقایای انسانی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش تاریخ ‌گذاری اشیای تاریخی بر اساس بررسی نیمه عمر ۱٫۳ میلیارد ساله رادیو ایزوتوپ پتاسیم-۴۰ و فرایند تبدیل شدن آن به رادیو ایزوتوپ آرگون-۴۰ انجام می‌شود. در این روش نشان داده می‌شود که شی چه زمان برای آخرین بار دارای حرارت بوده و بنابراین قدمت تقریبی شی تاریخی به دست می‌آید.
 5. روش تاریخ گذاری تحلیل و اکسید شدن سرب
 6. روش تاریخ گذاری ترمولومینانس : در این روش تاریخ‌ گذار، اشیای تاریخی بر اساس حرارت دریافت ‌شده بررسی می‌شوند. در این روش اشیا تا حدود ۵۰۰ درجه سلسیوس حرارت می‌بینند که این فرایند منجر به آزاد شدن الکترون‌هایی می‌شود که در طول تاریخ در اثر دریافت امواج مختلف، از جمله امواج  گرمایی، در اشیای تاریخی به دام افتاده بودند. آزاد شدن این الکترون‌ها منجر به آزاد شدن نور می‌شود که با بررسی میزان این نور می‌توان به تاریخ و قدمت این اشیا پی برد. از محدودیت‌های این روش این است که میزان امواج دریافت‌شده توسط اشیای تاریخ در طول تاریخ یکسان نبوده، بنابراین این روش بسیار دقیق نیست.

عواقب قانونی فروش زیرخاکی و گنج

صرف حفاری به قصد به دست آوردن عتیقه و امثالش عنوان جزایی و مجرمانه دارد. فرقی نمی‌کند که در ملک شخصی باشد یا در سایر املاک عمومی یا مثلا املاکی که متعلق به اشخاص دیگر باشد. اگر منجر به حفاری شود و دسترسی به اشیای عتیقه ایجاد شود، جرم‌انگاری شده است. طبق ماده 562 قانون مجازات اسلامی، هر کس اموال تاریخی و فرهنگی متعلق به دولت را بدون اجازه بفروشد، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.همچنین اگر اشیایی به دست آید موظف هستند که تحویل دهند. حتی اگر در ملک شخصی باشد باز هم باید مجازات شوند و اشیا را تحویل دهند. اما حفاری به قصد دسترسی به گنج، اگر گنجی پیدا نشود، عنوان مجرمانه برایش در نظر گرفته نمی‌شود یعنی جرم عقیم است و مجازات ندارد. بنابراین، قبل از فروش زیرخاکی و گنج، باید از عواقب قانونی آن آگاه بود. در صورت تمایل به فروش زیرخاکی و گنج، بهتر است آن را به موزه یا عتیقه فروش معتبری فروخت.

کانال قیمت گذاری زیرخاکی

در حال حاضر، کانال های مختلفی در تلگرام و اینستاگرام برای قیمت گذاری عتیقه فعال هستند. این کانال ها، معمولاً توسط کارشناسان عتیقه اداره می شوند. برای قیمت گذاری زیرخاکی و گنج، می توان عکس و فیلم از آن را به همراه شاخص به یکی از این کانال ها ارسال کرد. برخی از آنها در قبال دریافت وجهی جنس شما را قیمت گذاری میکنند. توجه کنید که معتبر بودن این کارشناسان مهمترین اصلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

سایت فروش زیرخاکی

سایت های مختلفی نیز برای فروش عتیقه وجود دارند. در این سایت ها، می توان زیرخاکی و گنج خود را به فروش گذاشت. برای این کار، باید اطلاعات کامل در مورد زیرخاکی و گنج را در سایت وارد کرد. در ایران سایتی که به صورت قانونی کار خرید و فروش زیرخاکی انجام دهد و مجوز های قانونی این کار را داشته باشد وجود ندارد اما سایت های خارجی مختلفی برای این کار وجود دارند از جمله:

 1. sandsoftimedc.com
 2. antiquities.co.uk
 3. artemission.com
 4. heliosgallery.com
 5. denofantiquity.co.uk

نکته: دست از سرچ کردن “شماره خریدار گنج” در گوگل بردارید و با مراجعه به وبسایت های بالا سعی کنید تا قیمتی حدودی از جنس خود به دست آورید و سپس با دانش بیشتر اقدام به فروش زیرخاکی خود کنید. فروش گنج فرایندی زمان بر و حساس است و نباید با تصمیمات هیجانی آینده خود را خراب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
تماس با واحد فروش